Historia firmy

Certina to firma szwajcarska, która rozpoczęła działalność w 1888 roku w miejscowości Grenchen. Twórcami przedsiębiorstwa byli dwaj bracia- Adolf i Alfred Kurth. Początkowa nazwa firmy – Grana – została zmieniona na Certina 50 lat po rozpoczęciu działalności.

Rozwój firmy był bardzo szybki, o czym świadczy fakt, że na początku bracia Kurth zatrudniali tylko trzech pracowników, natomiast już w 1897 konieczne było przeniesienie przedsiębiorstwa do z przebudowanego domu dziadka do nowej, większej siedziby. Siedem lat później otwarto tam dwa nowe działy: mechaniczny oraz projektowy. W 1906 roku Grana otrzymała w Mediolanie dwa medale. W następnych latach działalność przedsiębiorstwa została wyróżniona kolejnymi prestiżowymi nagrodami. Osiągniecie sukcesu wymagało pokonania silnej konkurencji, a tym samym postawienia na wysoki standard. Firma kierowała się mottem „Jakość za umiarkowaną cenę”, którego autorem był Alfred Kurth. Szczególnie dobry okres dla firmy rozpoczął się po zakończeniu II wojny światowej. Do 1955 roku Certina sprzedawała swoje produkty w 75 krajach. Ważnym wydarzeniem w dziejach przedsiębiorstwa było stworzenie Double Security, czyli wzmocnionej koperty, która zapewniała wysokie bezpieczeństwo umieszczonego w niej mechanizmu. W 1976 roku wielkość produkcji wynosiła 2000 zegarków dziennie, co wiązało się z potrzebą zatrudnienia 600 pracowników.

W 1971 roku Certina dołączyła do holdingu General Watches Ltd i wraz z siedmioma innymi firmami zaczęła działać pod szyldem ASUAG. W 1983 roku doszło do połączenia ASUAG z SSIH, co doprowadziło do powstania SMH Group, późniejszego Swatch Group. Potwierdzeniem wysokiego statusu firmy Certina było powierzenie jej odpowiedzialności za pomiar czasu w zawodach motorowych Grand Prix. W 2006 przedsiębiorstwo zostało oficjalnym partnerem teamu Formuły 1 – BMW Sauber. Firma kładzie duży nacisk zarówno na precyzję, jak i wysoką jakość materiałów. Oferowane przez nią zegarki wykonywane są między innymi z tytanu, stali szlachetnej oraz szkła szafirowego.